duinozone.cz - Arduino a Raspberry fórum

Autor Téma: Více RAM pro Arduino Mega 2560  (Přečteno 2473 krát)

Roman

• Host
Více RAM pro Arduino Mega 2560
« kdy: Září 05, 2013, 22:27:59 odpoledne »
Předpokládám, že každý z bastlířů už narazil  na zoufalý nedostatek RAM v osmibitových Arduinech. Já se o Arduino zajímám teprve krátce, takže pro mě byl příjemný "objev" existence destiček QuadRam a MegaRam. Pročež následoval "objev" existence Arduino Mega SRAM expansion shieldu zakoupitelného v EU. Protože destičky se mi nezdály příliš "šikovné" z hlediska montáže, zakoupil jsem si tedy kit Arduino Mega SRAM expansion shield,  nechal si SMD přiletovat u  firmy EverMAX s.r.o. (za což jí patří obrovské poděkování) a zbytek dobastlil sám. Až následně jsem si uvědomil, že shield není až tak úplně "R3", že nemá všechny "nové" piny co mají R3 verze Arduina a že nemá ICSP konektor. Při hraní si s přídavnou pamětí jsem pak nedokázal stránkovat paměťové banky po 32KB, ale jen po 64KB.

To všechno mě přivedlo k nápadu (možná ne příliš chytrému) vzít schéma QuadRAM a "myšlenku" shieldu, spojit to dohromady a navrhnout  SRAM expansion shield 512KB pro Arduino Mega 2560 R3, kterýžto by měl všechny "R3" piny, možnost volit mezi režimem 16 bank á 32KB nebo 8 bank á 64KB a v neposlední řadě, který by měl piny nezabrané pamětí, tedy piny volné k užití, vyvedeny vedle konektorů jako u proto shieldů (aby si tam člověk mohl něco připájet a nemusel to řešit proto shieldem nebo např. screw shieldem).

Jenomže nápad je jedna věc a zatím co realizace prototypu vyžaduje dovednosti, kterými neoplývám. Takže to dávám v plén, jestli by si na to někdo z vás troufnul.

Kouzelnik

• Host
Re:Více RAM pro Arduino Mega 2560
« Odpověď #1 kdy: Říjen 17, 2013, 18:39:21 odpoledne »
Zdravím RAM zájemce!
Já jsem si navrhnul a nechal udělat už 2 destičky, jedna na 32 nebo 64kB RAM, kde jsem používal ty staré integrované obvody z desek 486, kde sloužily jako cache, byly rychlé cca 12 až 15ns, což je super.
Bylo to nízkonákladové řešení, na Aukru jsem si nakoupil za zbytkové částky desk\y s těma dlouhýma DIL28 pamětma a už to frčí.
Ono už i těch 8 plus 32kB většinou stačilo.

No a druhou verzi mám 512kB, ale ty banky jsou taky tak jednoduše přepínatelné, jen po 64k.
Kdyby to mělo být líp organizované, muselo by to mít víc logiky na vyhodnocení adresy a to jsem neměl čas řešit.

Kdyby bylo zájemců o opravdu dobrou RAM kde by se stránkovalo třeba jen posledních 8kB, klidně to vyrobím.
Jestli chcete dát někam obrázky, napište mi.
Kouzelník
(všechno je to v Eaglu)