duinozone.cz - Arduino a Raspberry fórum

Autor Téma: Řízení 12 V DC motorku.  (Přečteno 643 krát)

Offline K.K

• Bastlíř amatér
  • **
Řízení 12 V DC motorku.
« kdy: Duben 22, 2017, 17:11:42 odpoledne »
Zdravím.
Mam 12 V DC motorek s převodovkou.
Potřeboval bych přes arduino řídit jeho rychlost otáček a měnit směr.
Naprázdno si bere 2 A.
Když jsem se snažil ho ručně zastavit, tak max co jsem udržel je 10 A.
Je jine řešení než toto.
http://www.ebay.com/itm/New-DC-43A-Stepper-Motor-Driver-H-Bridge-PWM-For-Arduino-smart-Double-BTS7960B-/282247675541?hash=item41b745be95:g:72AAAOSwal5YDsEV

Dále bych potřeboval vyřešit, aby třeba při překročení 6 A se zastavil.
Děkují.
« Poslední změna: Duben 22, 2017, 17:28:25 odpoledne od K.K »

Offline posjirka

• Zkušený bastlíř
Re:Řízení 12 V DC motorku.
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2017, 19:00:20 odpoledne »
h mustek pro proudy okolo 2A a mene neni problem a lze realizovat pomoci cipu jako l298. vyssi proudy uz musis pouzit bud to co jsi uvadel nebo to realizovat pomoci tranzistoru. ty ovsem maji problem v napetim v bazi/gate kde 5V je malo pro otevreni tranzistoru pro vyssi proudy a zaroven protipol  tranzistoru v kladne vetvy. takze se pouzivaji ruzne drivery ... td resim neco podobneho a nakonec jsem se vratil ke klasice kdy 1 tranzistorem spinam pwm signal pro ryzeni rychlost a pomoci 2 rele s prepinacim kontaktem 10A prepinam smer otaceni. celkem se vlezu do cca 100kc v gme.cz da se to snadno opravit a mam mensi chlafic nez pri pouziti 4 tranzistoru. navic netesim problem s malym napetim v bazi/gate.
udelat dobre h mustek aby se ti nepotkali pei prepinani pwm je docela kumst ...
navic jsem tam dal odpory pro mereni proudu.. nechtel jsem hallovu sondu jak kvuli cene tak kvuli el.mag. bordelu z pwm pri 10A. zatim to mam teoreticky a bydu to testovatbv prubehu mesice. jak budu u oc tak sem hodim schema. otazka zni co udelas po prekroceni max proudu? zastavis motor a co dal???

Offline K.K

• Bastlíř amatér
  • **
« Odpověď #2 kdy: Červen 03, 2017, 21:16:54 odpoledne »
Dotaz.
Už přišel ten 43A Stepper Motor Driver H-Bridge PWM.
Daji se spočitat PWM impulzy při řizení tohot driveru?

Jde mi o toto.
Když pojedu vozdtkem s bodu a do bodu B spočitat počet impulzu, a pak zadat v arduinu, aby ujelo přesně stejný počet impulzu.
Je toto řešitelne?

Offline posjirka

• Zkušený bastlíř
« Odpověď #3 kdy: Červen 03, 2017, 22:08:18 odpoledne »
no řešitelné to asi je, jen se obávám že kromě standardu  řízení budeš potřebovat i PID regulaci.
Ta ti totiž pomůže (při správném naladění) reagovat dynamicky na požadovaný chod.

Pokud chceš přesný počet kroků, tak se používají drivery s krokovými motory.
Opravdu potřebuješ 2A motor? nejde to udělat pomocí vyššího napětí (třeba 24V) a použít nějáký krokáč třeba toto.
https://www.vsepro3dtisk.cz/p/krokovy-motor-3d-tiskarna-sx17-1005lqcef?gclid=CjwKEAjwvMnJBRCO2NSu-Puc6AUSJAAf-OSUe_H9ZnwGNSyURxgJUYqRULVN3Hb8NRF2D_tWXWFBPhoCT7rw_wcB

Offline K.K

• Bastlíř amatér
  • **
« Odpověď #4 kdy: Červen 03, 2017, 22:58:09 odpoledne »
Opravdu potřebuješ 2A motor? nejde to udělat pomocí vyššího napětí (třeba 24V) a použít nějáký krokáč třeba toto.
Nejde, jsou to motorky s akuček.
Mam kamoše ve sběrném dvoře takže jich už mam doma 40  ;)

V zimě jsem si koupil ve výprodeji benzinovou sekačku jen kvůli motoru.
Svařil jsem si vlastní podvozek a sehnal kola.
Zadní kola pohánějí 2 aku. vrtačky a jezdí to na dálkové ovládaní přes arduino.
Zatím použivam na spinaní motorku relatka ale hned jak bude čas, začnu řešít ten H-Bridge driver.
Chtěl bych, aby se to naučilo, pamatovat si dráhu.
Prostě ujedu 20 metru a zmačknu tlačítko a počet impulzu za těch 20 metru se uloží na SD kartu (pro každé kolo zvlášť.).
Pak pootočím sekačkou třeba o 90 stupňů a zmačknu tlačítko, a zase se to uloží.
A tak bych chtěl tuto sekačku naučit sekat zahradu samou.
Že by si četla data s té SD karty a jezdila.
Určitě by to šlo pořešít nějakým kolečkem s dírami a sensor Itr9606,  ale pokud by šli spočítat ty impulzy, bylo by to jednodušší.

« Poslední změna: Červen 03, 2017, 23:05:13 odpoledne od K.K »

Offline posjirka

• Zkušený bastlíř
« Odpověď #5 kdy: Červen 03, 2017, 23:24:51 odpoledne »
zajímavá myšlenka. chápu, že to vypadá jako nejjednoduší řešení, ale používá se více stabilní řešní. Tady stačí aby sekačka najela na drn trávy a zasekla se. Pak se ztratí a je v pr...
Právě kvůli takovým nahodilkám a nepřesnosti nastavení se použivá to co je s omezením zony pomocí el.mag.pole. V zemi/na zemi je položen kabel, který funguje jako vysílač specifické frekvence. Když na něj sekačka najede, otočí se a jede jinam. Podobně se může chovat i na GPS souřadnicích ale tam ta přesnot kolísá a reálné rozlišení je ca +/- 5m.

No to ti neodpovídá na problém s regulací motoru. Můžeš udělat to, že použiješ tu regulaci co máš + knihovna pro servo a na arduino si dáš trimr, kterým bys nastavil vyvážení otáček motoru.
Např.:
trimr uprostřed = obě kola mají stejnou frekvenci,
trimr úplně vlevo = vynásob regulaci levého kola x1,2 ,
trimr úplně vpravo .... určitě chápeš.

Tím by sis ručně mohl nasatvit správný poměr otáček. V programu použiješ funkci " map() " aby byla regulace plynulá bez složitých propočtů. jen jí rozsekneš na levou  (AI < 500) a pravou (AI > 520) část regulace.

Není to nic extrémně složité, jen zkus ještě zvážit ten automatický/autonomní režim bez "modelace" situace. Ty modelované programy fungují když fungují ...

https://www.open-electronics.org/a-robotic-lawn-mowers-powered-by-solar-energy-with-an-arduino-heart/

Offline K.K

• Bastlíř amatér
  • **
« Odpověď #6 kdy: Červen 04, 2017, 06:00:42 dopoledne »
Právě kvůli takovým nahodilkám a nepřesnosti nastavení se použivá to co je s omezením zony pomocí el.mag.pole. V zemi/na zemi je položen kabel, který funguje jako vysílač specifické frekvence. Když na něj sekačka najede, otočí se a jede jinam. Podobně se může chovat i na GPS souřadnicích ale tam ta přesnot kolísá a reálné rozlišení je ca +/- 5m.

Místo toho drátu jsme s kámošem zkoušeli ultrazvukový senzor HC-SR04.
Na zahradě 50 X 50 metru sekačce trvalo pořádně dlouho, než se jí podařilo posekat celou plochu.
Furt bylo par míst, kde se jí to nepodařilo.
S benzinovou by to vyšlo dost draho.
Kdyby na zahradě nebyli stromy, bylo by jednoduší jí naučit jezdit třeba 50 mertu sem tam a posouvat se o 40 cm.
S drny trávy mají asi problém ty automatické, co mají nože pohaněné nějakým el. motorkem.
Benzinové to nehrozí a ty 2 aku. vrtačky mně uvezou.
Pravda je, že když se ztratí, musí začít úplně od znova.
By mně zajímalo, na jakem principu fungují ty roboticke, že si samy najdou dobijecí zakladnu a najedou do ní?

Původně to bylo dělané jen na to dálkové ovládaní a je to super.
Mam souseda blbce a něco takoveho ho vždy pořadně nasere  :D
« Poslední změna: Červen 04, 2017, 07:28:18 dopoledne od K.K »

Offline posjirka

• Zkušený bastlíř
« Odpověď #7 kdy: Červen 04, 2017, 21:45:17 odpoledne »
naijecí základy mají na sobě vyspílač ať radiových vln , nebo infra.červené a robot si jej prostě jen najde. Proncip majáku.,,,

Offline seta1J

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #8 kdy: Srpen 15, 2017, 14:57:36 odpoledne »
Ahoj,
uvažuji o podobném (také sekačku) ale až nebude do čeho píchnout.
Bezínovou, nějak odebrat proud pro napájení arduina, ev.pohon kol (asi kombinace-elektro a mechanika). Ale odměřování se mi zdá komplikované. Uvažuji cestu-majáky na koncíi dráhy (asi laser), který by sama po najetí posunula o šířku sekání a aby jela podle paprsku.Maják - paprsek vodorovně a vůči severu stále ve stejné poloze kompasem(takže rovnoběžně s předchozím sekáním).
« Poslední změna: Srpen 19, 2017, 21:26:03 odpoledne od seta1J »