duinozone.cz - Arduino a Raspberry fórum

Autor Téma: Instalace Raspbian “wheezy”  (Přečteno 3828 krát)

Offline Yenda

• Administrator
  • Bastlíř začátečník
    • VATES - posedové vaky
Instalace Raspbian “wheezy”
« kdy: Leden 17, 2013, 02:25:25 dopoledne »
Když mi přišlo Raspberry, chtěl jsem ho pochopitelně hned vyzkoušet. Takže jsem stáhnul image Raspbian "wheezy" a pomocí nástroje Tvůrce spouštěcího disku (součást Ubuntu) jsem chtěl image dostat na SD kartu. To se ale nepovedlo, už několikrát se mi stalo, že (ne)Tvůrce spouštěcího disku nefungoval. Image jsem musel na SD kartu kopírovat pomocí terminálu, tady je postup.

Postup instalace Raspbian “wheezy” přes terminál:

1) Stáhni obraz disku Raspbian “wheezy”, nejlépe z oficiálního webu http://www.raspberrypi.org/downloads a rozbal .zip archiv (cca 500MB)

2) Vypiš informace o souborových systémech
Kód: [Vybrat]
df -h
3) Vlož SD kartu, připoj čtečku a znovu vypiš souborové systémy
df-hPorovnáním výpisů zjistíš kam se SD karta připojila, v mém případě do /dev/sdc1

4) Odpoj SD kartu od struktury adresářů
umount /dev/sdc1
5) Nakopíruj image na SD kartu
sudo dd bs=4M if=2012-12-16-wheezy-raspbian.img of=/dev/sdcif=input file - cesta ke vstupnímu souboru, v tomto případě image Rasbianu
of=output file - cesta výstupního souboru - celá SD karta /dev/sdc - bez číselného označení - sdc1 je pouze oddíl na kartě
Tenhle bod může trvat celkem dlouho - v terminálu vypadá že se nic neděje, ale kopírování probíhá.

6) Před vyjmutím SD karty spusť příkaz sync
syncSD kartu můžeš vyjmout ze čtečky, vložit do Raspberry a poprvé nabootovat. Možná bude potřeba upravit nastavení videa (výstup, poměr stran, overscan...), to se provede editací souboru config.txt, který najdeš na SD kartě.