duinozone.cz - Arduino a Raspberry fórum

Autor Téma: Regulátor topení v domě pomocí Arduina (plánováno)  (Přečteno 8219 krát)

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
Regulátor topení v domě pomocí Arduina (plánováno)
« kdy: Leden 04, 2013, 21:17:04 odpoledne »
Jelikož mě už párkrát zamrazilo při pomyšlení poruchy regulátoru za 25t kč, který řídí soláry, kotel, ohřev TUV, ohřev bazenu(do budoucna), chlazení,topení  a zprostředkovává www přístup k systemu topení, začínám uvažovat o jeho možné levnější náhradě.

JAko náhrada mi příjde možné použití Arduina s ethernetem. Celý system je tvořen 13kusy termistorovými NTC teplotními čidly, 1xPTC čidlo(rozsah -40 až 300st), 6xsnímání stavu silových vodičů 230V a 16xakčními členy(trojcestné ventily, oběhová čerpadla a el.topné patrony). Bude třeba vyřešit silové spínání jedné oběhovky s proměnným průtokem na 230V, implementaci ekvitermního algoritmu, snímání teploty z NTC a PTC čidel, snímání stavu silových vodičů 230V, implementace www serveru.

Offline Yenda

• Administrator
  • Bastlíř začátečník
    • VATES - posedové vaky
Re:Regulátor topení v domě pomocí Arduina (plánováno)
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2013, 20:14:48 odpoledne »
Takovým projektům fandím, doufám že to postoupí k realizaci a pak se nám pochlubíš...  ;)

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #2 kdy: Leden 09, 2013, 20:58:01 odpoledne »
Takovým projektům fandím, doufám že to postoupí k realizaci a pak se nám pochlubíš...  ;)

Taky doufám, ale asi to nebude hned, jelikož topení mám prozatím vyřešeno tím stávajícím profi regulátorem a pak je tu spoustu špeků, které jsem vyjmenoval a jejich vyřešení bude stát mraky času(hledání návodů na internetu). NApř. ty NTC čidla nahradím tím čidlem teplotním Dallas s i2c sběrnicí, ale u toho čidla PTC to bude muset být analogově, pač to čidlo na solárech jede od -40 do 250st a tady je deset bitů na rozlišení asi málo.

Co bude jistě tento rok je to "Ovládání okenních rolet Arduinem". Vidím to jako triviální řešení s relátkama a jednoduchým algoritmem hlídání stavu vypínačů u oken s příslušnou reakcí na výstupech.

Vždy se snažím, když něco dělám, o ekonomický aspekt, tedy ušetřit. Kupodivu to má skoro vždy i vedlejší efekt - že mě to baví :-).

Josef Skramuský

• Host
« Odpověď #3 kdy: Listopad 18, 2013, 20:22:03 odpoledne »
Dobrý den,
nějaký pokrok na tomto projektu?

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #4 kdy: Listopad 19, 2013, 08:09:39 dopoledne »
Dobrý den,
nějaký pokrok na tomto projektu?
ZAtím ne. nic mě netlačí k řešení.
Čas ted věnuji řešení cyklokomputeru na e-kolo s Arduino nano:
měření proudu,napětí,otáček....
« Poslední změna: Listopad 19, 2013, 08:15:45 dopoledne od rob.brno »

Josef Skramuský

• Host
« Odpověď #5 kdy: Listopad 21, 2013, 09:17:45 dopoledne »
Dobrý den,
škoda  ;)
Ale díky za info a přeji úspěšné "bastlení".
Právě jsem obědnal Arduino MEGA, tak snad se s tím nějak popasuji. pokud bude úspěch hodím se za pár týdnů - měsíců odkaz :)

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #6 kdy: Listopad 21, 2013, 09:52:19 dopoledne »
Přeji dostatek invence při vymýšlení. Pokud to dotáhnete do nějakého stavu, dejte určitě vědět.
Jaký system tím chcete řídit a jaké všechny funkčnosti budete implementovat?

Offline Markop

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #7 kdy: Únor 21, 2014, 21:45:57 odpoledne »
Zdravim.Tiez fandim takymto projektom.Sam som si s UNOm spojazdnil regulator na kotol na tuhe palivo a riadi mi spinanie crepadla s tym ze ,,len,,udrzuje teplotny spad podla vonkajsej teploty.Teplotny spad sa da nastavit v Menu programu.Taktiez som senzory osetril chybovymi hlaskami.Skoro rok to bez problemov bezi....No v plane mam s Arduinom Mega riadit kazdu izbu osobitne pouzitim servopohonov a prietokomerov.Taktiez zacinam vyrabat TERMOSTATY do kazdej izby a tie budu komunikovat s Mega jednoduchou logikou.Urcite zalozim temu ked pokrocim.zatial som si spojazdnil UNO aby som videl co vsetko,a jak to bezi. :)