duinozone.cz - Arduino a Raspberry fórum

Autor Téma: Ovládání okenních rolet Arduinem (plánováno)  (Přečteno 10572 krát)

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
Ovládání okenních rolet Arduinem (plánováno)
« kdy: Leden 04, 2013, 20:52:46 odpoledne »
Jelikož se mi nechce věnovat firmě kolem 25t kč za relátkové ovládání venkovních rolet na domě, hledal jsem cca 2roky řešení. Pohon rolety je řešen hřídelovým motorem na 230V, je řízen připojením fáze na dva vodiče a to jeden ve směru nahoru, druhý ve směru dolu.

Řešení jsem předpokládám(realizace bude v létě 2013) našel v Arduinu (ve verzi s 54 vstupy-výstupy), bude třeba 24vstupů(12x dvojtý roletový spínač u okna) a 24výstupů(12x 2ovládající relé fázi 230 pro motor). Algoritmus bude pro každé okno stejný. Sekvence bude umožnovat i ovládání všech rolet na patře a všech rolet v domě. Cenu HW předpokládám kolem 1500, plus cena spínačů kolem 3000kč.

Dále uvažuju o možnosti vyhodnocovat soumrakové čidlo nebo předprogramovaný časový program a připojení na alarm domu.
« Poslední změna: Leden 04, 2013, 21:17:43 odpoledne od rob.brno »

mba

• Host
Re:Ovládání okenních rolet Arduinem (plánováno)
« Odpověď #1 kdy: Leden 17, 2013, 00:44:53 dopoledne »
Jednodušeji lze takovou věc vyřešit pomocí SPS (googluj Siemens LOGO! nebo SPS Mitsubishi), na eB se dají sehnat za rozumnou cenu. Jsou to robustní průmyslová zařízení k upevnění na DIN lištu. Mám řízení rolet s LOGO! včetně soumrakového spínače, časových hodin, simulace přítomnosti v domě a naprogramovaných scénářů, pro celé přízemí domu (6rolet) to vyšlo asi na 3.500,-Kč.

Offline Yenda

• Administrator
  • Bastlíř začátečník
    • VATES - posedové vaky
« Odpověď #2 kdy: Leden 17, 2013, 03:02:22 dopoledne »
Tady by se LOGO určitě dalo použít, taky s ním mám zkušenosti. Ale potom už by to nemělo to kouzlo...  ;)

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #3 kdy: Leden 29, 2013, 12:34:16 odpoledne »
Jednodušeji lze takovou věc vyřešit pomocí SPS (googluj Siemens LOGO! nebo SPS Mitsubishi), pro celé přízemí domu (6rolet) to vyšlo asi na 3.500,-Kč.
Nemám vůbec s Logo siemens(jakékoliv PLC) žádné zkušenosti, s uC celkem ano. Zběžně jsem na LOGO kouknul, tak je to komplet silová záležitost a já mám do zásuvek k roletám roztažený k řízení jen sikfy(po těch bych 230V nepouštěl), takže LOGO nepůjde použít. Navíc bych musel mít 2moduly a cena by se vyšplhala k 7000kč. Řešení s Arduinem bude tedy i levnější.

Já mám u oken s roletou hlubší krabice KU68, kde je z rozvaděče přivedeno silových 230V(L,N,zem) a 2x2sikfy. Z krabice pak jde do rolety nad oknem husí krk.
Mám zatím takovou to představu:
Pohon bude oximo WT(s elektronikou a s doraz.čidly). Prý se nedá spínat silových 230V polovodiči, zbytkový proud polovodičem ve vypnutém stavu dělá elektronice v pohonu paseku.
Takže budou relátka, která se doufám vlezou do krabice pod vrchní vypínače. Bohužel jsem dal málo žil sikfy, potřeboval bych na ovládání 3x2žil. Do krabice už po sikfy nedostanu +Ucc pro napájení desky s relé. Pustit jej třeba po silovém drátu zemění si netroufám.
2x2 sikfy:
2xžíly - 2xovládácí vypínač
2xžíly - 2xbuzení cívky relé
stínění - GND(slaboproudá zem)

Nebo mě napadlo další řešení, zda existuje obvod, který po I2C umí realizovat dig. vstupy/výstupy, ten dát do každé krabice jeden.

Jaké jsi použit vypínače na ovládání rolet?

Milan

• Host
« Odpověď #4 kdy: Únor 02, 2013, 13:45:04 odpoledne »
Ahoj,
lze použít třeba tenhle I2C expander http://www.gme.cz/i-o-obvody-multifunkcni-periferie/pcf8574at-smd-p959-252/, ale silovinu stejně potřebuješ sepnout třeba relátkem.
Ale pro komunikaci s Arduinem ti budou stačit dva vodiče.

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #5 kdy: Únor 02, 2013, 17:51:56 odpoledne »
Milane, tento obvod už jsem taky někde zahlédl, ale zmátly mě ty tři adresovací vodiče, já bych potřeboval adresovat po I2C. Nebo jsem to špatně pochopil a těma vstupama A1-3 se řekne obvodu jaká je jeho adresa, na kterou pak obvod reaguje, když se objeví v adresním bajtu I2C?

Mě by se líbila komunikace pouze po jednom drátu ve stylu teplotního čidla Dallas, tedy pouze datový drát, bez hodin.

Samozřejmě za Arduinem nebo tímto obvodem by byla v krabici dvojce relé pro spínání siloviny opticky oddělena.

Dále mě napadá otázka: je nutno vstupy do Arduina též opticky oddělovat, pokud je signál veden přes celý dům v sikfy různě v podlaze a zdech?
Aby se vstup neodpálil nějakým naindukovaným napětím, které by se po cestě na drát mohlo dostat.

Edit: asi bych musel použít 8xPCF8574 a 4xPCF8574A, abych naadresoval 12 rolet.
Nevíš o nějakém optočlenu s posíleným výstupem(až kolem 400mA) vhodným přímo pro spínání relé?
« Poslední změna: Únor 02, 2013, 18:00:20 odpoledne od rob.brno »

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #6 kdy: Únor 16, 2013, 11:26:08 dopoledne »
Edit: asi bych musel použít 8xPCF8574 a 4xPCF8574A, abych naadresoval 12 rolet.
Tak ten expander zamítám. Spíš bych místo něj použil rovnou uC a to budto nějakou Attiny(13 má tedy trochu méně portu než by se mi hodilo,jen 4piny potřebuju na zadrátování adresy rolety) nebo rovnou atmega8(ta je zase až moc velká,ale do krabice se vejde). Jednak je uC levnější(kolem 30kč) řešení a hlavně, lze s ním dělat kontrolu přenosu dat, aby mi rolety nelítaly samy od sebe díky zarušení na I2C.
A to je další věc, zda bude I2C na délkách 8-12m po sikfy životaschopné komunikovat, občas vede(pár metrů) společně se silovými rozvody

Offline Martin Pihrt

• Bastlíř začátečník
  • *
  • Nic není nemožné...
    • www.pihrt.com
« Odpověď #7 kdy: Únor 17, 2013, 19:17:55 odpoledne »
Osobně bych to celé postavil na RS485 (dvojvodičová symetrická sběrnice do vzdálenosti až 500m). Přijímače pracují v režimu slave a každý má svoji adresu na které startuje. Přijímače se zapojují pralelně na tyto dva vodiče. V každé krabici by byl přijímač max485 + atmega8 + DIP pro nastavení adresy + napájení z 230V + optočlen a relátka (asi by to chtělo celé v SMD z důvodu rozměrů..). Stejný způsob se používá již leta pro osvětlovací techniku viz DMX512 (http://playground.arduino.cc/Learning/DMX) takto lze na jedné sběrnici ovládat 32 zařízení a až 512 kanálů (stmívatelných, nebo spínaných...). Ovládat by to šlo jiným procesorem jako master, nebo počítačem, nebo světelným pultem :-) ...
MP
PS: podobně funguje systém NIKOBUS od Eatna

Offline rob.brno

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #8 kdy: Únor 17, 2013, 21:42:17 odpoledne »

Díky za tip. Dip pro adresaci bych zrušil a asi přímo nadrátoval - nepotřebuju jej měnit. Relátka bych použil tato(http://dx.com/p/2-channel-12v-high-level-trigger-relay-module-for-arduino-153966?rt=1&p=2&m=3&r=2&k=1&t=1&s=152221&u=153966) a asi radši na 12V(kvůli nižšímu proudu - aby na sikfy vznikaly zbytečně úbytek napětí). Tedy dva dráty RS485, dva dráty napájení 12V pro spínání relátek a 3V pro napájení elektroniky, stínění - gnd. Kolik dalších součástek je třeba kolem max485?

Jednu zásuvku bych udělal jako mastera a ten by dělal i hodiny pro možnost ovládání podle času. Ten by jel s přesným krystalem, ostatní Atmegy jen na vnitřní RC oscilátor.

Offline Martin Pihrt

• Bastlíř začátečník
  • *
  • Nic není nemožné...
    • www.pihrt.com
« Odpověď #9 kdy: Únor 18, 2013, 06:08:05 dopoledne »
Dráty stačí celkem 4 (+ - 12V, dále dva dráty sběrnice) 3V bych stabilizoval rovnou z 12V u přijímače (kvůli rušení by napájení 3V mohlo na delší vzdálenosti dělat problém). Zapojení je velice jednoduché 1xMAX485 + 1x rezistor 100Ohm viz odkaz...
http://fritzing.org/projects/arduino-to-dmx-converter/
MP