duinozone.cz - Arduino a Raspberry fórum

Autor Téma: Kompletní domácnost Arduino + Raspberry Pi  (Přečteno 9395 krát)

Offline grovik

• Bastlíř začátečník
  • *
    • Fotograf Plzeň
Kompletní domácnost Arduino + Raspberry Pi
« kdy: Září 03, 2014, 12:01:35 odpoledne »
Zdravím, zatím jsem v projektové fázi. Výsledkem by mělo být Raspíčko + Xkrát Arduino jako podřízené jednotky, sbírající data a ovládající zařízení (Topení, světla, teploměry atd.).

V první fázi řeším komunikační sběrnici.
Zatím řeším jestli zkusit I2C, ve hře je, ale i RS485 (výrazně lepší dosah atd.) Vzdálenosti jsou celkem velké (40-50m).
Jde v principu o to, že Raspíčko jde lépe použít pro ovládací část (server + PHP, MySQL atd.), Duina mají daleko víc vstupů a výstupů.

Má někdo v tomhle směru nějakou zkušenost případně nápad na jiné řešení?

Offline Martin Pihrt

• Bastlíř začátečník
  • *
  • Nic není nemožné...
    • www.pihrt.com
Re:Kompletní domácnost Arduino + Raspberry Pi
« Odpověď #1 kdy: Září 07, 2014, 16:22:10 odpoledne »
určitě bych šel cestou 4 drátů (napájení arduin + sběrnice RS485)...

Offline grovik

• Bastlíř začátečník
  • *
    • Fotograf Plzeň
« Odpověď #2 kdy: Září 16, 2014, 17:52:51 odpoledne »
Tak jsem pořádně prozkoumal všechny možnosti.
A rozhodl jsem se použít UTP a TCP/IP.

Má to hned několik výhod. A v podstatě jednu nevýhodu.

1. Jde použít napájení po drátu. 9V Power over ethernet je snadno dostupné.
2. Server může být napsaný v čemkoliv a tedy i v PHP a používat MySQL. Což je pro mě celkem, příhodné.
3. Jedním dotazem na server ze strany Arduina lze vyřešit příjem i odeslání dat.
4. Lze použít DHCP a arduina můžou dostat identifikaci transparentním způsobem.
5. Navíc lze udělat snadný přenos dat mezi jednotlivými Arduiny.

Offline grovik

• Bastlíř začátečník
  • *
    • Fotograf Plzeň
« Odpověď #3 kdy: Září 16, 2014, 21:18:11 odpoledne »
Abych to rozvedl:
Arduino musí v takovém spojení zvládat oboustrannou komunikaci.
Tedy přijmout data (specifikující co chci za odpověď) a odeslat data (ideálně v nějaké podobě strukturovaných dat).

Přijmout data jde poměrně snadno a nabízí se k tomu použití HTTP a GET tedy například:

http://192.168.1.20/?teplota=1&vlhkost=1

Arduino by mělo odpovědět nějakými daty a ideálně skrz proměnou POST v http hlavičce podstrčit odpověď.
Například ve formátu JSON.
{ "teplomery":
    {"a":"25, "b":"24"}
}

Což na druhé straně může zpracovat jednat JavaScript (AJAX) a zobrazit teplotu, zároveň taky přímo PHP a to data například uložit do DB pro pozdější využití. Takhle lze sledovat data klidně každých 10 minut.

Lze takhle ovládat i věci, které Arduino jinak bude řídit samo (zapínání vypínání topení a podobně).

Zpracování dat přes HTTP má velkou výhodu, že protokol automaticky pozná chybu.
IP protokol sám o sobě je odolný proti chybám a umožňuje použít i Wifi.

Tomáš

• Host
« Odpověď #4 kdy: Září 17, 2014, 12:03:42 odpoledne »
Zdravím, taky jsem asi před rokem začal programovat chytrou domácnost přes arduino a PHP se choval jako server. Přes ethernet to všechno fungovalo skvělé ale bylo tam jedno velké mínus. Arduino se pořád sekalo po dlouhé době a to pořád. Jelikož jsem měl na výstupech přímo světla a další blbosti třeba PC. To mě potom celkem dost štvalo. Chyba nebyla v mém kódu ale prostě přímo v arduinu. Zkoušel jsem i chladiče a nic. Ten projekt ještě dělám, ale úplně jinak. Adruino je přímo napojené na Raspberry PI, komunikuje přes USB a data se posílají na server, kde jsou připojené další zařízení. A to všechno programuji v Javě. Server funguje už asi měsíc a bez problému. A to ještě nemluvím o zabezpečení. Sice teď nepoužívám žádné zabezpečení, ale budoucnu použiji komunikaci přes SSL, tak doufám, že to bude hodně zabezpečené.

Offline grovik

• Bastlíř začátečník
  • *
    • Fotograf Plzeň
« Odpověď #5 kdy: Září 17, 2014, 18:59:20 odpoledne »
USB nebo spíš sériová linka mě taky napadlo. Jenže slabinou je délka kabelu.

Já jsem testoval své Arduino Mega co mám doma. Dokázalo bez jediného škobrtnutí tři dni v kuse generovat náhodná čísla zobrazovat je pomocí LED diod.
Takže myslím, že to bude spolehlivé. Uvidím v praxi nejdřív to poskládám na stole a pak se uvidí.

Raspíčko tam bude taky. Na něm poběží server s ovládáním. A nastavováním časování.

Offline grovik

• Bastlíř začátečník
  • *
    • Fotograf Plzeň
« Odpověď #6 kdy: Září 17, 2014, 19:13:13 odpoledne »
Mimochodem mám ještě jednu věc a to starší telefon s Androidem. Místo něj tam půjde více či méně standardní linux.
Má to dvě jádra. 8Gb paměti a 1 Gb ramky.
Eth připojený přes USB celé by to mohlo dělat nějakou užitečnou práci. Napadlo mě vzhledem k baterii, že by to mohlo fungovat jako záložní server nebo lépe jako logovací zařízení.

Offline JuraS.

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 04, 2014, 07:30:43 dopoledne »
Jestli jsem správně pochopil co napsal Tomáš tak problém byl s přehříváním arduina (možná RPI) kdy začal dělat chyby. Řešení je přitom tak snadné... doma počítám bitcoiny cestou usb minerů. To je něco co vypadá jako usb flash disk. Jenže počítá SHA256. Při tom generuje obrovské množství tepla. Tolik, že při počítání se nedá chytit prsty. Vyzkoušel jsem a spálil se. Přitom stačí nechat minery ofukovat ventilátorem z PC krmeným 5V. To jsou potom tak chladné, že se dají vzít rukou. A to jsem je neosadil chladiči. Na RPi prodávají nalepovací chladiče (vytrhat se dají i ze starých základních desek, stařičkých grafik apod.) . Moje RPi B+ tedy je olepené chladiči, není v žádné krabičce (zatím) a v robotu bude ofukované pidi ventilátorem z grafiky (pokud nebude moc hlučet) Ale spíš uvažuji o perti...článku co chladí bez hlučení...ten bych pak připlesk na chip RPI.

Offline JuraS.

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 04, 2014, 07:33:49 dopoledne »
Mimochodem mám ještě jednu věc a to starší telefon s Androidem. Místo něj tam půjde více či méně standardní linux.
Má to dvě jádra. 8Gb paměti a 1 Gb ramky.
Eth připojený přes USB celé by to mohlo dělat nějakou užitečnou práci. Napadlo mě vzhledem k baterii, že by to mohlo fungovat jako záložní server nebo lépe jako logovací zařízení.
A co tak použít duino kde je nadupaný RPi B a arduino mega na jedný desce ? Na to dát nějaký shield k řízení více věcí..jsou takové co jsou rovnou určeny pro řízení třeba domů...

Offline astromik

• Pokročilý bastlíř
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 04, 2014, 11:53:49 dopoledne »
.... Ale spíš uvažuji o perti...článku co chladí bez hlučení...ten bych pak připlesk na chip RPI.

Nezapomínej, že Peltierův článek to teplo jen odvádí z jedné své strany na druhou. Navíc si sám bere dost výkonu, který se k tomu teplu také přičítá.
Takže sice nebudeš muset foukat větrákem na chladič procesoru, ale budeš muset zajistit o dost větší chlazení té "horké" strany Peltierova článku.

Offline JuraS.

• Bastlíř začátečník
  • *
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 04, 2014, 12:20:34 odpoledne »
Bezva, to jsem nevěděl.